12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy

W tym roku rocznicę odzyskania niepodległości przypada w niedzielę. W związku z tym, aby dać Polakom możliwość celebrowania tego święta, Sejm uchwalił Ustawę o Święcie Narodowym i ustalił
12 listopada 2018 dniem wolnym od pracy
.

Nowy dzień wolny wprowadzony został

aby uczcić i upamiętnić wielki dla Narodu Polskiego dzień Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej 11 listopada 2018 r.

Początkowo projekt zakładał wyjątek i wskazywał, że w tym dniu nie będzie obowiązywał zakaz handlu:

Art. 3. W dniu 12 listopada 2018 r. nie obowiązują zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta, o których mowa w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305 i 650).

26 października Senat odrzucił ten zapis, argumentując, że pracownicy działów handlowych nie mogą być traktowani gorzej niż innych działów gospodarki. Wszelkie zaplanowane na ten dzień świadczenia zdrowotne mają odbyć się zgodnie z planem (tzn. wszelkie świadczenia opieki zdrowotnej, także specjalistyczne, rehabilitacyjne i szpitalne).

W związku ze zgłoszeniem poprawek przez Senat, ustawa wróciła do Sejmu. 7 listopada Sejm przegłosował poprawki Senatu a prezydent Andrzej Duda ustawę podpisał – ustawa weszła w życie 8 listopada.

Finalnie ustawa zakłada zamknięcie sklepów w poniedziałek. Czynna będzie część placówek ochrony zdrowia, które mają wykonywać zaplanowane zabiegi medyczne.

Tak późna informacja wprowadziła niemałe zamieszanie i spotkała się z dużą krytyką. Niemniej jednak, pracodawcy w większości przypadków podjęli działania mające na celu przygotowanie się na święto.

Jakie konsekwencje dla czasu pracy pracowników mają powyższe zmiany?

Zmiana wymiaru czasu pracy

W związku ze zmianą, wymiar czasu pracy w listopadzie wyniesie 160 godzin, a nie jak to miało miejsce dotychczas 168 godzin. Z punktu widzenia kalkulacji wynagrodzenia zmieni się stawka godzinowa za pracę, w tym wartość wynagrodzenia za pracę w czasie nadliczbowym.

Jeżeli zmiana harmonogramu pracy w ostatniej chwili okaże się niemożliwa, pracownikowi który będzie świadczył pracę w święto, należy udzielić dnia wolnego od pracy (w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających taką niedzielę lub następujących po niej, a jeżeli nie jest to możliwe w tym terminie – do końca okresu rozliczeniowego).

UWAGA!
Jeśli odbiór dnia wolnego nie jest możliwy, Pracodawca ma obowiązek wypłacić 100 % dodatku do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę w tym dniu.

 

Autor: Ilona Śmigiel
Podstawa prawna
1. Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. poz. 305 i 650)
2.Kodeks pracy (Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn. Zm.)
3. Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2018 poz. 2117)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*