Od 1 grudnia 2018 roku ZLA tylko w formie elektronicznej

Od 1 grudnia 2018 roku, lekarze będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie tylko w formie elektronicznej. Do historii przejdzie zatem  wysłużone i przestarzałe ZLA, potocznie zwane jeszcze L4.

Lekarze mają możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) od 2016 roku. Aby wystawić e-ZLA, lekarz musi mieć założone konto na platformie PUE ZUS lub korzystać ze zintegrowanego z tą platformą systemu.

Na co powinien zwrócić uwagę każdy z nas korzystając z wizyty lekarskiej, począwszy od 1 grudnia 2018 roku?

  1. Lekarz odwiedzający pacjenta na wizycie domowej także może wystawić zwolnienie (np. za pomocą urządzenia mobilnego) – warto zatem upomnieć się o zwolnienie lekarskie gdyby lekarz unikał wystawienia dokumentu.
  2. Warto potwierdzić z pracodawcą, czy ten otrzymał zwolnienie. Lekarz, jak każdy z nas, może pomylić się wystawiając druk. Jeśli pracodawca nie widzi zwolnienia na platformie PUE, lepiej zgłosić się do przychodni i potwierdzić z lekarzem czy zwolnienie zostało prawidłowo wystawione.
  3. Polecamy założenie własnego konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Można na nim znaleźć m.in. informację o zgromadzonych składkach, przyznanych świadczeniach, wpłatach składek dokonanych przez pracodawcę jak również informację o otrzymanym zwolnieniu lekarskim. Obecnie konto można założyć, np. za pośrednictwem swojego banku: Jak założysz profil na PUE ZUS przez bankowość elektroniczną.

 

UWAGA!

Jeśli twój lekarz poinformował cię, ze nie może wystawić Ci zwolnienia, zapytaj, czy może to zrobić upoważniony asystent medyczny.

Nie wychodź z gabinetu bez zwolnienia lekarskiego – po upływie kilku dni nie będziesz mógł już go dostać!

Wystawione e-ZLA zostaje automatycznie przesłane na profil PUE płatnika (Pracodawcy) oraz do systemu ZUS. Pacjent nie musi zatem osobiście dostarczać zwolnienia, czy też prosić kogoś o dostarczenie zwolnienia w jego imieniu. Co więcej, przestaną obowiązywać 7-dniowe terminy na dostarczenie dokumentu, pracodawca oraz ZUS otrzymają przecież informację o chorobie automatycznie. Pacjentom nie będzie zatem grozić ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego, czy też opiekuńczego z powodu zbyt późnego dostarczenia zwolnienia lekarskiego do odpowiedniej jednostki.

Konieczne jest natomiast przesłanie (złożenie) wniosku Z-3 (w przypadku zatrudnienia w małych podmiotach, dla których wypłata świadczenia dokonywana jest bezpośrednio przez ZUS) oraz wniosków Z-15a oraz Z-15b (w przypadku zasiłku opiekuńczego)  Dokumenty te nadal stanowić będą podstawę wypłatę zasiłków: chorobowego oraz opiekuńczego. 

Efektem zmian na pewno powinno być dużo mniejsze zaangażowanie pacjentów w obieg dokumentów oraz zdecydowanie szybszy przepływ informacji na temat choroby bezpośrednio do pracodawców.

 

Autor: Ilona Śmigiel

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*