Zmiany w zakresie terminów wysyłania dokumentacji podatkowej przez pracodawców

6 listopada 2018 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wprowadziła zmiany w zakresie terminów wysyłania dokumentacji podatkowej przez pracodawców.

Zgodnie z dokumentem, zmianie ulega termin wysyłki do Urzędów Skarbowych najbardziej popularnych druków rocznego rozliczenia, czyli PIT-11 oraz PIT-8C.

Dotychczas najmniejsi płatnicy (rozliczający do 5 osób) mogli wysyłać dokumenty PIT w wersji papierowej i elektronicznej. Dokumenty w formie papierowej mogły być składane nie później niż do 31 stycznia roku następnego po roku podatkowym. Jeśli natomiast dokument składany był w formie elektronicznej, termin ten był wydłużony do końca lutego.

Pozostali płatnicy nie mieli możliwości wysyłania dokumentów PIT drogą papierową, ale maksymalny termin na składanie dokumentów do Urzędów Skarbowych był ustalony na 28 lutego.

Zgodnie ze zmianami od 2019 roku:

  • Nie będzie możliwości wysyłki PIT do Urzędu Skarbowego w formie papierowej. Prawidłową formą jest tylko forma elektroniczna.
  • Zmianie ulega termin składania PIT do Urzędu Skarbowego – nowy termin to 31 stycznia roku następnego po roku podatkowym (czyli do 31 stycznia 2019 roku należy wysłać PIT-y do odpowiednich Urzędów Skarbowych).
  • Bez zmian pozostał termin wysyłki PIT-ów do pracowników i zleceniobiorców – nadal jest to koniec lutego roku następnego po roku podatkowym.

Zmianę na pewno najmocniej odczują osoby przygotowujące roczne zeznania (pracownicy działów podatkowych oraz płacowych). Do 31 stycznia corocznie składane są PIT 4R oraz PIT 8AR, więc powyższe zmiany spowodują skumulowanie prac przy rozliczeniach podatkowych w pierwszym miesiącu nowego roku.

Autor: Ilona Śmigiel
Źródło:
1.Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2018 poz. 2126)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*